Zaprawianie nasion

Jesień to czas, kiedy rolnicy przygotowują własne pola do siewu. Pierwszymi pracami, które dokonywane są na polu po żniwach to przygotowywanie ziemi do siewu. W współzależności od rodzaju gleby dokonać można samej orki lub poprzedzić ją głęboszowaniem i talerzowaniem.

Świetnie przygotowane podłoże pozwoli zyskać satysfakcjonujące latem zbiory, które dla rolnika będą bardzo satysfakcjonujące.
Rolnicy coraz częściej ograniczają swoje wydatki, decydując się na samodzielne przygotowanie ziarna do siewu. Pozwala im to na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych na tonie nasion. By odpowiednio przygotować ziarno do siewu niezbędne jest wcześniejsze zaprawianie nasion. Dzięki temu ziarno, które pojawi się w glebie będzie odporne na drobnoustroje i choroby. Ominięcie tego punktu może doprowadzić do tego, że ziarno nie wyjdzie z ziemi, bowiem przedtem zostanie zniszczone przez chorobę albo szkodniki.
Równie ważnym elementem jest czyszczenie nasion. Wiemy wszakże, że skoszone ziarno zawiera w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia. Są to chociażby fragmenty kłosa czy chwastów. Doskonale do takiego procesu sprawdza się mobilna czyszczalnia. Wspomniana maszyna do czyszczenia nasion pracuje na zasadzie dmuchania powietrzem. Ustawienie właściwego wiatru pozwala na odrzucenie niechcianych składników, które ostatecznie mogą wpłynąć na jakość zbiorów w trakcie kolejnych żniw. Warto zatem pomyśleć nad tym, czy nie warto wprowadzić w swoim gospodarstwie takich czynności. Jak można dowiedzieć się z wcześniejszej części artykułu to znacznie zwiększa ilość otrzymanego zboża w trakcie żniw.

Sprawdź również informacje na stronie: czyszczenie grochu.